- Informacje o projekcie
- Prezentacja informująca o projekcie
- Ulotka
- Wyjazd 4 — zasady rekrutacji
- Wyjazd 4 — listy rankingowe
- Wyjazd 4 — praktyki oraz zwiedzanie Sewilli i Kadyksu
- Wyjazd 4 — praktyki w Dronetools (materiał wideo)
- Wyjazd 4 — zwiedzanie Sewilli i Kadyksu (materiał wideo)
- Wyjazd 4 — raport końcowy
- Wyjazd 3 — zasady rekrutacji
- Wyjazd 3 — listy rankingowe
- Wyjazd 3 — praktyki (galeria zdjęć z praktyk i zwiedzania)
- Wyjazd 3 — praktyki (materiał wideo)
- Wyjazd 3 — zwiedzanie Sewilli i Kadyksu
- Wyjazd 3 — raport końcowy
- Dni Otwarte Szkoły
- Wyjazd 2 — zasady rekrutacji
- Wyjazd 2 — listy rankingowe
- Wyjazd 2 — harmonogram kursów językowych
- Wyjazd 2 — praktyki
- Wyjazd 2 — galeria zdjęć
- Wyjazd 2 — zwiedzanie Malagi i Rondy (materiał wideo)
- Wyjazd 2 — raport końcowy
- Wyjazd 1 — zasady rekrutacji
- Wyjazd 1 — listy rankingowe
- Wyjazd 1 — przygotowania
- Wyjazd 1 — elektrownia solarna
- Wyjazd 1 — praktyki
- Wyjazd 1 — zwiedzanie Sewilli
- Wyjazd 1 — wycieczka do Malagi
- Wyjazd 1 — raport końcowy
PRAKTYKI ZAGRANICZNE W HISZPANII — WYJAZD I
W dniach 09.10.2021 r.–23.10.2021 r. — 18 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Płocku z Technikum w zawodzie: technik elektryk (obecna klasa IV TC, IVTA, III TAG ) wyjechali na praktyki do Hiszpanii. Uczniowie odbyli staż zagraniczny na temat: „INTELIGENTNY DOM SOLARNY/FOTOWOLTAIKA”.
Był to pierwszy z czterech wyjazdów w ramach realizowanego na terenie naszej szkoły projektu unijnego SZKOŁA NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII z programu POWER (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój). Jako opiekunowie grupy wyjechali nauczyciel zawodu pan Jarosław Rumianowski i koordynator projektu, nauczycielka języka niemieckiego pani Małgorzata Jeziorska.
Praktyki odbywały się w hiszpańskiej szkole SAFA Nuestra Señora de Los Reyes w Sewilli. To kompleks szkolny, położony w samym sercu starego miasta, z ponad 800 uczniami i 30 nauczycielami, z których 10 to nauczyciele kształcenia zawodowego. Szkoła zapewnia wszystkie poziomy kształcenia, z wyjątkiem kształcenia uniwersyteckiego, począwszy od szkoły podstawowej po przygotowanie zawodowe na poziomie podstawowym (zawodowe wykształcenie średnie) i regularnym (zawodowe wykształcenie wyższe). Główne dziedziny kształcenia i szkolenia zawodowego to technologie mikrosystemowe (poziom podstawowy) oraz zarządzanie systemami sieciowymi (poziom standardowy). Infrastruktura i profesjonalna kadra, głównie inżynierów, absolwentów hiszpańskich uczelni technicznych, umożliwia SAFA prowadzenie dodatkowych szkoleń z zakresu odnawialnych źródeł energii (energia słoneczna).
Naszym tutorem był Manuel Franco Tovar. Jest to wykładowca akademicki, który od kilku lat pracuje w Colegium SAFA. Zajmuje się energią odnawialną. Uczniowie pracowali każdego dnia po 6 godzin od poniedziałku do piątku przez dwa tygodnie.Celem praktyk było kompleksowe wykonanie instalacji elektrycznej i hydraulicznej „Solar house” oraz jej uruchomienie. Rozpoczęły się one wstępnym wykładem, podczas którego uczniowie dowiedzieli się jaki wpływ ma pora dnia, pora roku i położenie geograficzne na efektywność wykorzystania energii słońca. Poznali budowę modułów fotowoltaicznych, infrastrukturę i sprzęt. Uczniowie zapoznali się z ryzykiem związanym z pracą ze źródłami energii odnawialnej.
Praktyki odbywały się w dwóch etapach: w pracowni elektrycznej i na zewnątrz – na dachu szkoły. Pierwsze dni uczniowie spędzili w pracowni elektrycznej. Zostali podzieleni na mniejsze grupy. Każda z nich zajmowała się swoim projektem. Mieli za zadanie wykonać według schematu kompletną instalację elektryczną domu mieszkalnego, która będzie przykręcona do płyty montażowej. Zawierała ona takie elementy jak: zabezpieczenia nadprądowe, zabezpieczenia różnicowoprądowe, źródła światła, gniazda jednofazowe, włączniki światła, domofon, przetwornice napięcia, akumulatory, czy moduł wifi do włączania urządzeń za pomocą smartfona.
Następnie w tak wyposażone zestawy uzbroili drewniane domki, które były zlokalizowane na dachu szkoły. Na dachach domków uczniowie zamontowali moduły fotowoltaiczne i uruchomili swoje instalacje w systemie OFF GRID. Dzięki modułom fotowoltaicznym energia słońca była przetwarzana na energię elektryczną a ta z kolei ładowała akumulatory. Energia z akumulatorów po przetworzeniu na 230V prądu przemiennego za pomocą przetwornicy zasilała wszystkie odbiorniki elektryczne.Domki zostały wyposażone również w instalacje hydrauliczne. Przy każdym z nich stanął stelaż wraz z kolektorem solarnym i zasobnikiem ciepłej wody użytkowej, natomiast w domkach pojawiły się: pompy wody, baterie prysznicowe, zawory czerpalne i zraszacze systemu nawadniania ogrodu. Kolektor solarny podgrzewał wodę, a ta za pomocą pomp z wyłącznikiem ciśnieniowym docierała do baterii prysznicowych. Zimna woda pobierana była bezpośrednio ze zbiornika z zimną wodą.
Uczniowie zwiedzali też instalację fotowoltaiczną szkoły, w której odbywali praktyki. Znajduje się ona na dachu szkoły. Poznali parametry modułów fotowoltaicznych , sposób ich połączenia i parametry falownika. Ponad to w czasie praktyk uczyli się obsługi programu CAD. Rysowali w nim proste podstawowe figury, aby zapoznać się z narzędziami programu i wykorzystywać do rysowania schematu instalacji fotowoltaicznej.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z przebiegu praktyk!
Zapraszamy też wszystkich na obszerną relację na stronę projektu na Facebooku.