24 maja 2023 r. uczniowie „Elektryka” — z klas 1 TA, 1 TE, 2 TD wzięli udział w wycieczce edukacyjnej. Podążali drogą początków naszej Ojczyzny.
Pierwszym miastem, do którego zawitaliśmy była Kruszwica — legendarna stolica Polski, gdzie twardą, tyrańską ręką rządził książę Popiel. Po rejsie jeziorem Gopłem, kroki uczniów skierowały się do Mysiej Wieży, gdzie zły książę dokonał swego żywota.
Kolejny punkt naszej wycieczki to Strzelno — gdzie uczniowie zapoznali się z historią najstarszych romańskich świątyń w Polsce — Kościół Świętej Trójcy i Najświętszej Maryi Panny i Rotundę św. Prokopa. W Kościele podziwiali najstarsze zachowane romańskie kolumny, przedstawiające symboliczne postaci: kolumna południowa przedstawia postaci cnót, północna zaś wady i przywary. Kolumny były w średniowieczu podręcznikiem, mającym informować ludzi jak żyć w cnocie oraz jakich czynów i zachowań unikać by być dobrym człowiekiem i uzyskać zbawienie.
Rotunda św. Prokopa to najlepiej zachowana świątynia romańska w Polsce, którą corocznie odwiedza rzesza turystów z Polski i zagranicy. Słynie z doskonałej akustyki — czego przykładem jest teledysk o Bolesławie Śmiałym.
Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Romańskie, dotyczą bogatej historii zakonu norbertanek. Zbiory zebrane w muzeum zaliczamy do największych w Polsce zbiorów rzeźby romańskiej.
Kolejnym etapem wycieczki było Gniezno — pierwsza historyczna stolica Polski. Tu uczniowie zwiedzali Bazylikę prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie. W podziemiach Katedry widzieli zachowane pozostałości romańskiej katedry, barokową konfesję św. Wojciecha, gdzie znajdują się relikwie patrona Polski.
Nie zapomnieliśmy także o najcenniejszym zabytku romańskim, znajdującym się w Katedrze — Drzwiach Gnieźnieńskich — Drzwi Królewskie, które przedstawiają życiorys św. Wojciecha.
Podziwialiśmy także panoramę Gniezna z tarasu widokowego z wieży katedralnej, aby dostać się na taras trzeba było pokonać 239 schodów. Było warto!!!
Zmęczeni, ale zadowoleni, z nowymi wspomnieniami i informacjami wróciliśmy do Płocka.