W dniach 9 – 11 października 2024 roku odbyła się wycieczka do Katowic – Energylandii – Krakowa. W wycieczce wzięli udział uczniowie klas: VTD, IVTA, IVTD, IVTF i IIITF.
Pierwszego dnia zwiedziliśmy Kopalnię GUIDO, w której znajduje się najgłębiej położona trasa turystyczna w górnictwie węglowym w Polsce i najgłębiej położony Pub pod ziemią. Zjechaliśmy pod ziemię 320 m autentyczną szolą górniczą taką samą jaką używają górnicy na czynnych kopalniach.
Przewodnikami po kopalni byli nie pracujący już górnicy, którzy przenieśli grupę na chwilę do początku XX wieku. Uczniowie dowiedzieli się o zagrożeniach jakie czyhają na górników pracujących pod ziemią, a dzięki multimedialnym efektom poczuli je na własnej skórze. Odkrywanie poziomu 320 m. pod ziemią wiąże się przede wszystkim z poznawaniem rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych. Choć Kopalnia Guido od lat nie wydobywa węgla, to na trasie turystycznej go nie brakuje. Podczas zwiedzania grupa zobaczyła go co najmniej cztery razy, i to w zupełnie surowej formie pokładu o grubości nawet do dwóch metrów.
Część trasy na poziomie 320 m uczniowie przebyli elektryczną kolejką podwieszaną, która zawiozła grupę zwiedzających w rejon pracy dwóch kombajnów górniczych, chodnikowego i ścianowego. Młodzież miała okazję z bliska zobaczyć jak pracują potężne maszyny do urabiania skał i węgla. Jest to jedyna tego typu kolejka górnicza na świecie udostępniona dla turystów. Zwiedzanie Kopalni Guido zakończyło się w budynku nadszybia, gdzie w sklepiku młodzież zakupiła ciekawe górnicze i śląskie pamiątki.
Drugiego dnia wycieczki uczniowie odwiedzili największy w Polsce Park Rozrywki Energylandia w miejscowości Zator, niedaleko Krakowa. Park oferuje szeroki wybór atrakcji dla osób w różnym wieku, zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Na 43 hektarach powierzchni znajduje się sześć stref, w których każdy uczestnik wycieczki znalazł coś dla siebie. W Energylandii młodzież miała możliwość spróbować jazdy na wielu emocjonujących rollercoasterach, takich jak "Hyperion", "Zadra" i "Abyssus", które zapewniły mocne wrażenia miłośnikom szybkiej jazdy. Park posiada również liczne atrakcje wodne, takie jak zjeżdżalnie, baseny i fontanny, a także wiele innych ogromnych urządzeń, mnóstwo gier oraz zabaw interaktywnych. Ponadto w Energylandii można było zobaczyć spektakularne pokazy artystyczne, pirotechniczne, audiowizualne (mapping 3D w Planetarium) i taneczne specjalistów w swojej dziedzinie na 4 scenach widowiskowych podzielonych na dwa teatry i amfiteatry w wyjątkowych stylizacjach. Na terenie Parku można także było znaleźć niesamowite kino 7D, wyświetlające filmy dla dzieci i młodzieży w technologii 3D, wspartej dodatkowymi efektami specjalnymi.
W ostatnim dniu wycieczki zwiedziliśmy Kraków – historyczne miasto Polski, pełne legend i zabytków. Młodzież chętnie wysłuchała ciekawych informacji dotyczących Krakowa od przewodnika, który oprowadził nas po dzielnicy Kazimierz, gdzie zamieszkiwała ludność pochodzenia żydowskiego. Dziś zachowało się po niej wiele zabytków, szczególnie sakralnych. Centrum żydowskiego miasta stanowiła dzisiejsza ul. Szeroka, wokół której i przy sąsiednich ulicach Żydzi budowali bożnice, założyli cmentarz (kirkut), łaźnię kahalną i rytualną mykwę. Podczas II wojny światowej Niemcy wymordowali ludność pochodzenia żydowskiego i zniszczyli wiele zabytków.
Zobaczyliśmy Starą Synagogę, najstarszą zachowaną bożnicę w Polsce, w której obecnie mieści się oddział Muzeum Historycznego m. Krakowa Dzieje i kultura Żydów. Wewnątrz bożnicy zapoznaliśmy się z typowym wyposażeniem żydowskich synagog, jak Bima, Aron Hakodesz, Ner Tamid, Tora, jak również z tradycyjnymi świętami: Szabat, Sukot, Jom Kipur, Chanuka, Purim, Pesach, czy zabytkami rzemiosła artystycznego, oraz przedmiotami związanymi z kultem i obyczajowością żydowską. Uczniowie mieli okazję zobaczyć Synagogę Na Górce oraz Wolfa Poppera. Zwiedzono bożnicę Remuh oraz jeden z najstarszych cmentarzy żydowskich w Polsce i w Europie, który znajduje się przy tejże bożnicy. Ponadto uczniowie zobaczyli dawną łaźnię rytualną dla mężczyzn i kobiet, tzw. mykwa, Plac Nowy, ul. Beera Meiselsa - zaułek z "Listy Schindlera". Następnym celem wycieczki był Rynek Główny, słynne Sukiennice, Kościół Mariacki i Pomnik Adama Mickiewicza.
Podczas trzydniowej wycieczki młodzież wraz z opiekunami przebywała w hotelu Western Camp Resort w miejscowości Zator. Uczniowie mieszkali w domkach 2-6 osobowych. W czasie pobytu uczestnicy wycieczki mieli możliwość skorzystania z basenu, boisk do gry w siatkówkę i koszykówkę, obejrzenia filmu w kinie letnim. Wieczorem drugiego dnia odbyło się ognisko, podczas którego uczniowie wraz z opiekunami miło spędzili czas.
Opiekunami podczas wycieczki byli Katarzyna Siemieniako, Anna Mielczarek – Gomoła i Krzysztof Wiśniewski.