2. Wycieczka 3-dniowa do Auschwitz, Zakopanego oraz Krakowa
W dniach 16–18 listopada 2022 r. uczniowie Technikum Nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie wraz z opiekunami uczestniczyli w trzydniowej wycieczce dofinansowanej przez rządowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pt. Poznaj Polskę do Auschwitz, Zakopanego oraz Krakowa. W wycieczce wzięło udział 50-ro uczniów. Program wycieczki był bardzo atrakcyjny, obejmował zwiedzanie Muzeum Auschwitz-Birkenau, zwiedzanie Zakopanego jak również Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałbińskiego. Na zakończenie wycieczki uczniowie z nauczycielami zwiedzili Kraków.
Dzień 1
Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady. 277
Obóz Auschwitz jest wstrząsającym świadectwem historii i obiektem z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dla świata jest też symbolem wojny, terroru, ludobójstwa i Holokaustu. Na jego terenie działa Państwowe Muzeum, w którym zachowały się bocznice kolejowe i rampy, komory gazowe, baraki więźniarskie i ogrodzenia. Zgromadzono też fotografie i dokumenty, ubrania więzienne oraz rzeczy odebrane uwięzionym a także sprzęty (wyposażenie) z baraków.
Młodzież była bardzo poruszona, ale jednocześnie bardzo ciekawa tej ważnej lekcji historii. Ze szczególną uwagą słuchali tego co przekazywali poszczególni przewodnicy.
Po zwiedzaniu Muzeum Auschwitz-Birkenau młodzież udała się do miejsca zakwaterowania na zasłużony odpoczynek.
Dzień 2
Zakopane. 292, Muzeum Tatrzańskie im. Dr. Tytusa Chałbińskiego w Zakopanem. 294
Drugiego dnia wycieczki uczniowie zwiedzali Zakopane. Młodzież wraz z opiekunami zobaczyła Wielką Krokiew a następnie udała się na spacer po Zakopanem. Zobaczyła zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza kaplicę w Jaszczurówce, stary cmentarz na Pęksowym Brzyzku oraz drewniany kościółek pw. św. Klemensa. Nieopodal tego miejsca uczniowie obejrzeli zabytkowy drewniany dom Józefa Krzeptowskiego (brata słynnego Sabały). Budynek powstał pomiędzy 1850 a 1870 r. Następnie cała grupa udała się do Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej oraz do Muzeum Tatrzańskiego im. Dr. Tytusa Chałbińskiego w Zakopanem.
Wieczorem odbyło się ognisko integracyjne z pieczeniem kiełbasek w Regionalnej Karczmie Góralskiej w miejscu zakwaterowania.
Dzień 3
Kraków — historyczny zespół miasta. 251
W trzecim dniu wycieczki uczniowie Technikum zwiedzili Wawel (z zewnątrz) czyli Wzgórze Wawelskie, następnie udali się na spacer, w kierunku historycznego centrum miasta, oglądając Planty, okno Papieskie, kościół franciszkański z witrażami Stanisława Wyspiańskiego, Dom Długosza, Collegium Maius, Rynek Główny, ulicę Floriańską. Na krakowskim rynku mogli podziwiać sukiennice oraz zobaczyć ołtarz Wita Stwosza w kościele Mariackim.
Kolejnym ciekawym doświadczeniem było zwiedzanie oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Muzeum Narodowe w Krakowie. 250
Pałac biskupa Erazma Ciołka — zabytkowy pałac z XVI wieku znajdujący się przy ulicy Kanoniczej 17 w Krakowie. Obecnie oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.
W 1505 staraniem biskupa płockiego Erazma Ciołka połączono dwa domy, tworząc tzw. curia ampla, czyli wielki dwór, uchodzący w XVI wieku za najokazalszy przy ulicy Kanoniczej. Kolejnymi właścicielami pałacu byli Mikołaj Wolski, a następnie kardynał Jerzy Radziwiłł, który dokonał kolejnej przebudowy rezydencji.
Dziś do pałacu prowadzi renesansowa brama z kartuszem, na którym widnieje orzeł w koronie z przeplecioną literą S będącą inicjałem króla Zygmunta Starego. W sieni odkryto późnogotycką kolumnadę, która dzieliła sień na dwie nawy. W 1977 dokonano kolejnego odkrycia zamurowanych arkad dziedzińca. Bogaty wystrój pałacu prawie całkowicie został zniszczony w XIX w. za czasów austriackich.
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. 265
W Pałacu Krzysztofory uczniowie zobaczyli, jak przez wieki zmieniał się Kraków. Ozdobą pałacu jest piękna arkadowa loggia na dziedzińcu, a w jego reprezentacyjnych wnętrzach zachowała się barokowa dekoracja stiukowa z XVII wieku oraz XVIII- i XIX-wieczne polichromie. Legenda mówi, że pałacowe piwnice i lochy sięgają aż pod kościół Mariacki, a niegdyś mieściła się w nich alchemiczna pracownia. Ponoć do dziś można tu spotkać czarta, przybierającego postać koguta, by wabić do podziemi śmiałków skuszonych obietnicą odkrycia skarbu.
Zakończenie wycieczki miało miejsce późnym wieczorem.
Zarówno dla uczniów jak i opiekunów wycieczka była bardzo udana. Młodzież przeżyła wspaniałe chwile i poznała ciekawe miejsca. Młodzież z wycieczki wróciła zdrowa, ale zmęczona, nie mniej jednak wszyscy byli bardzo zadowoleni.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wycieczki do Auschwitz, Zakopanego i Krakowa.